مانت دوربین و یا اتصال دهنده های دوربین توسط بسیاری ازعکاسان و فیلمبرداران برای جلوگیری از لرزش های ناخواسته دوربین و کمک به ضبط یک تصویر نرم و پیوسته، استفاده می شود.

در عکاسی برای نور دهی های طولانی، دوربین را به یک سه پایه متصل می نمایند.در صورتی که سرعت عکس برداری از حدود یک پانزدهم ثانیه طولانی تر شود،استفاده از سه پایه الزامی است، در غیر این صورت به احتمال بسیار زیاد عکس ها دچار محو شدگی و عدم دقت و شفافیت خواهند شد.

مانت یا اتصال دهنده دوربین با متصل نمودن دوربین به کلاه های ورزشی و ایمنی، دورچرخه ها و موتورسیکلت و اتوموبیل و هواپیماهای ورزشی و اعضای بدن انسان و یا کمربندها و سایراشیا، به ضبط تصاویر، بدون محدود نمودن فعالیت فیزیکی عکاس، کمک می نمایند.

Professional Artistic Services

چگونه یک مانت مناسب برای دوربین انتخاب کنیم؟

 

در این بخش به تجهیزات و وسایل و ابزار کمکی پرداخته می شود که شاید جستجو و یافتن اطلاعات مهم و کاربردی، و به زبان فارسی، کاری وقت گیر و خسته کننده باشد.تمامی مطالب را به زبانی ساده ولی کامل و دقیق تقدیم خواهم نمود.در صورت نیاز به هرگونه مطلب اضافه تر و یا پیشنهاد برای پرداختن به مبحثی جدید، لطفا از طریق ایمیل به من اطلاع دهید.

 

info@pixellized.com

ازمهمترین مواردی که هنگام خرید یک مانت باید به آن توجه نمود، حداکترتوان مانت برای نگهداری وزن یک دوربین است.مانت ها به صورت عمومی و برای گروهی از دوربین ها ساخته می شوند ومانت دوربین های کوچک و کامپکت با دوربین های آنالوگ فیلمی و دی اس ال آر متفاوت هستند.ولی تعدادی از دوربین ها دارای مانت های مخصوص خود بوده و به سایر دوربین ها متصل نخواهند شد.گونه هایی از مانت ها دارای ریموت شاتر می باشند که از راه دور می توان شاتر دوربین را فشار داد وعملیات تصویربرداری را با کنترل بیشتر به انجام رساند.

 

Pod - Monopod - Tripod

پایه - تک پایه - سه پایه

برای جلوگیری از لرزش دوربین و تارشدگی احتمالی تصویر در دوربین های آنالوگ و دیجیتال، روش های متفاوتی وجود دارد.اولین راهی که ممکن است به کار آید، محکم نگاه داشتن دوربین، تکیه دادن آرنج به بدن و تکیه دادن به دیوار یا درخت و یا هر شی استوار دیگری می باشد.

وقتی سرعت تکان ها و لرزشهای دست بیشتراز سرعت باز و بسته شدن شاتر یا مسدود کننده دوربین باشد، احتمال محو شدن یا تاری تصویر بیشتر است.

استفاده ازدیافراگم بازتر، حساسیت بالاترسنسور یا فیلم عکاسی و فاصله کانونی کمتر یک لنز وفاصله بیشتر با سوژه اصلی باعث امکان بالاتر بردن سرعت شاتر و جلوگیری از لرزش عکس خواهد شد.

سه پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین و بالا بردن و پایین آوردن ارتفاع دوربین مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از سه پایه می توان دوربین را ثابت نگاه داشت و با مطالعه، بهترکاردربندی نمود، مخصوصا درمورد مناظر و بناهای تاریخی و فرهنگی.سه پایه ها در انواع گوناگون و با استفاده از مواد گوناگون برای نگهداری دوربین هایی با وزن های متفاوت ساخته می شوند. متصل کننده دوربین در بالای سه پایه قرار گرفته است. دوربین با یک پیچ یک چهارم اینچی به کفی متصل کننده محکم می شود.

Ball Head

بال هد یا سرتوپی

بال هد ها با قابلیت نصب بر روی سه پایه می توانند به حرکات بسیار نرم دوربین در همه جهات و فقط با یک دست کمک کنند. گر چه کنترل و حرکت آن بسیار راحت و نرم است ولی قابلیت تنظیم دقیق را ندارند، به طور مثال برای عکاسی پانوراما راحت نیستند. نسبت به نگهدارنده های  پن- تیلت دارای قیمت بالاتری هستند. همانند نگهدارنده های پن- تیلت دارای نمونه های متنوع با قفل کننده های مختلف هستند. بال هدها برای نگهداشتن دوربین های سنگین مناسب نیستند و برای حمل و نقل، به واسطه اندازه کوچکتر گزینه راحت تری هستند.

Pan-Tilt

پن- تیلت         برای حرکات افقی و عمودی

نگهدارنده پن- تیلت عمومی ترین نوع نگهدارنده دوربین می باشد. تقریبا هر عکاس پس از دوربین و لنزیا فلاش، اولین گزینه ای را که برای تکمیل ابزار به کارمی برد، نگهدارنده پن - تیلت است، این نوع نگهدارنده به عکاس یا فیلم بردار اجازه می دهد که فقط در یکی از محورها به حرکت آزادانه دوربین بپردازد. گر چه نگهدارنده پن- تیلت در دو محور قابلیت حرکت دارد، ولی در یک برش زمانی، فقط قادر به حرکت در یک محور می باشد. شاید تصور شود که این یک محدودیت محسوب خواهد شد ولی تصور کنید که قفل شدن حرکت در یک محور چه مزیت بزرگی برای فیلمبرداران محسوب می شود.

انواع گوناگونی از این نگهدارنده در بازار وجود دارد که به جز تفاوت درقابلیت تحمل وزن های گوناگون دارای تمایزهای دیگری از جمله وجود  تراز  افقی یا عمودی یا هر دو، درجه نشاندهنده چرخش و انواع متفاوت صفحه نگهدارنده یا کفی وتفاوت در نوع قفل محورهای گوناگون می باشند.

 

تعدادی از نگهدارنده های پن- تیلت با آزاد نمودن یک قفل، قابلیت حرکت چرخشی کاملا نرم حول محور عمودی را دارند.

متصل کننده دوربین به کلاه   شامل انواع کلاه محافظ ورزشی- موتورسواری - دوچرخه سواری

متصل کننده های دوربین به کلاه معمولا از روشهای مختلفی برای اتصال استفاده می نمایند. گروهی از نگهدارنده ها با استفاده از پیچ و مهره مخصوص و ازطریق سوراخ های روی کلاه متصل می شوند. در بعضی گونه ها با استفاده از یک تسمه و گیره به دو طرف کلاه محکم می شوند و گروهی دیگر نیز با استفاده از گیره به لبه های کلاه متصل می شوند. بسیاری ازدوربین های کوچک و معروف مانند هیرو دارای کلاه های مخصوص خود می باشند. باید توجه شود که فقط دوربین های کوچک و سبک قابلیت متصل شدن به کلاه را دارند.بعضی از متصل کننده ها با استفاده از یک مکنده به تنه کلاه متصل می شوند. این گونه متصل کننده ها به راحتی متصل می شوند و پس از استفاده به راحتی جدا می شوند، در ضمن به راحتی به همه جال کلاه وصل می شوند و سازندگان این گونه متصل کننده ها ضمانت جدا نشدن دوربین را تا سرعت 400-500 کیلومتر در ساعت را می دهند.

متصل کننده دوربین به بدن

متصل کننده دوربین به بدن در انواع متفاوت وجود دارد ولی اکثر آنها از بند و تسمه برای متصل شدن استفاده می نمایند و به تصویر بردار اجازه می دهند تا در سطح ارتفاع سینه به عکاسی و فیلمبرداری بپردازد.این گونه متصل کننده ها اغلب توان نگه داری دوربین های رفلکسی بزرگ را هم دارند و در گونه های گران قیمت، تصویربردار می تواند از خودش در حین حرکت عکاسی یا فیلمبرداری نماید.در ورزش هایی که از اسنوبرد و اسکیت برد استفاده می شود، ورزشکاران با این گونه متصل کننده ها تصاوبر هیجان انگیزی ضبط می نمایند.

متصل کننده دوربین به دسته فرمان دوچرخه یا موتورسیکلت

این گونه متصل کننده ها از مواد سخت و سبک مانند پلی کربنات ساخته می شوند و می توانند دوربین های سبک و یا بزرگ را به تنه دوچرخه و یا فرمان آن متصل نمایند. در بسیاری از گونه ها بازویی وجود دارد که اجازه می دهد تا تصویر بردار سردوربین را در مواضع گوناگون قرار دهد تا بتواند از زوایای گوناگون عکاسی یا فیلمبرداری نماید. در انواعی از این گونه متصل کننده ها امکان اتصال به تنه دوچرخه، روی میله زیر نشیمنگاه وجود دارد.

دوربین عکاسی

نیکونD810R - D810

دوربین فول فریم و حرفه ای برای عکاسی مدلینگ و منظره.

با تصویری بسیاردقیق، با عمق رنگ عالی.

در دو نمونه معمولی و R، با فیلتر و بدون فیلتر پایین گذر که در نمونه بدون فیلتر پایین کذر، خروجی برای کاربردهایی مانند عکاسی منظره و عکاسی تبلیغاتی و مدلینگ بسیار مناسب است.36.3 مگاپیکسل و سنسور فول فریم، ایزو 64 تا 12800که قادر به تغییر این رنج در محدوده 32 تا 51200 نیز میباشد. سرعت عکاسی پیاپی 5 فریم در ثانیه و توان فیلمبرداری 60 فریم در ثانیه و فول اچ دی 1920 در 1080 پیکسل.

دوربین فیلم برداری

Sony PXW-Z100 4K

این یک دوربین بسیار خوب از شرکت سونی است

با قابلیت های فراوان و کیفیت و دقت تصویر بسیار مناسب

قابلیت ضبط تصاویر 4 کی

در ابعاد کوچک و دستی، ایدآل برای مستند سازی در سطح جهانی

 

تجهیزات ضبط صدا

zoom h6n

این دستگاه، یکی از بهترین ضبط کننده های دستی در جهان امروز می باشد

با قابلیت تعویض مایکروفون ها و 4 ورودی ایکس ا ل آر

ضبط 20 ساعت صدا با استفاده از 4 باطری قلمی

و استفاده از کارت های اس دی تا ظرفیت 128 گیگا بایت

مایکروفون

MKE 400 sennheiser

این مایکروفون، یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده در دوربین های عکاسی می باشد

دارای تنضیمات بسیار مفید، کاهش دهنده نویز و صدای باد بسیار موثری می باشد

لنز

canon ef 70-300mm f/4-5.6 is usm lens

یکی از بهترین لنزهای موجود کانن، جهت عکاسی ورزشی و طبیعت

با تثبیت کننده تصویر 3 مرحله ای که قادر است حرکت ها و لرزش های ضعیف دست را نیز کاملا تثبیت نماید، همچنین کیفیت رنگها و شفافیت تصویر حاصل نیز بسیار خوب است،سسیستم اتوفوکوس در تمامی فاصله ها بسیار خوب عمل می کند

و با دیافراگم های باز، بک گراند محو بسیار خوبی تولید می شود، بوکه های بسیار زیبایی دارد، کنتراست تصویر بسیار خوب بوده و هیچگونه اعوجاجی در تصویر حاصل دیده نمی شود

هیچگونه بازتاب نوری بر روی لنز بوجود نمی آید

 

بهترین دوربین های فول فریم

در این سالها، شاهد رقابت بسیار نزدیک کمپانی های سازنده دوربین بوده ایم. تا جایی که انتخاب بهترین،  بسیار مشکل می باشد ولی در بین بهترین ها می توان گزینه های بی عیب و نقص تری را انتخاب نمود

Canon 1DX mark ii

هدف کانن از طراحی این دوربین، ترکیب کیفیت عکس بسیار خوب دوربین های 1 دی اس مارک 3 و سرعت عکسبرداری بالای دوربین های سری 1 دی مارک 4 بود.دوربین 1 دی ایکس قادر به عکاسی با کیفیت بسیار بالا و با سرعت 14 فریم در ثانیه می باشد.تصویربرداری 4کی و 60 فریم در ثانیه و دو پردازنده دیجیک 6 از سایر مشخصات این دوربین گرانقیمت می باشد.سنسور آن فول فریم و 20.2 مگاپیکسل می باشد.و در حین تصویربرداری می تواند عکس هایی با دقت 8.8 مگاپیکسل نیز ذخیره نماید.دارای جی پی اس داخلی.

Canon 5Ds

دارای سنسور فول فریم 50.6 مگاپیکسلی و دو پردازنده دیجیک 6 و قابلیت تصویر برداری فول اچ دی 30 فریم در ثانیه.

سرعت عکس برداری متوالی 5 فریم در ثانیه.

Nikon D5

دوربین بسیار حرفه ای با یک سنسور فول فریم 20.7 مگاپیکسلی. با قابلیت فیلمبرداری  یو اچ دی و 30 فریم در ثانیه - تعداد بسیار زیادی لنز در مجموعه لنز های قابل استفاده با این دوربین حرفه ای که این مجموعه چیزی حدود 175 لنز می باشد.

Nikon D750

یک دوربین فول فریم 24.3 مگاپیکسلی با کیفیت ساخت خوب ، دارای قابلیت ارتباط وای فای وسرعت عکس برداری پیوسته 6.5 فریم در ثانیه.قابلیت تصویربرداری فول اچ دی و 60 فریم در ثانیه.و همچنین دارای خروجی ویدئوی اچ دی ام آی.با یک باتری قدرتمند برای عکاسی 1230 فریم با یک بار شارژ.

Sony Alpha 7R ii

به یک بدنه سبک و کوچک و نازک یک سنسور42 مگا پیکسل اضافه کنید، کیفیت تصویر نیز بی نظیر بوده و چیزی برای گفتن باقی نمی گذارد. قابلیت تصویربرداری 4 کی و ایزو 50 تا 105400 از مزایای این دوربین زیبا و کوچک با بدنه ای از آلیاژ آلومینیوم و منیزیوم است.و با هر بار شارژ باتری 340 قطعه عکس ذخیره می شود.

Canon EOS 6D

دوربین 6 دی جواب کانن به نیکون بود در برابر دوربین دی 610، البته 6 دی حتی از 5 دی مارک 3 نیز کمی بهتر است. کمی سبکتر، داینامیک رنج کمی بهتر، و کیفیت تصویر بهبود یافته، به همراه  یک جی پی اس و البته قیمتی بسیار کمتر

بهترین اسپیکرهای مانیتور نمودن صدا

Goldmund

Revel

KEF

Dynaudio

Paradigm

PSB

Focal

Magico

B&W

Sonus Faber

 

بهترین لنزها برای استفاده در طبیعت

بسیاری ازعکاسان بر این باورند که بهترین لنزها برای عکاسی از طبیعت و یا مناظر، لنزهای زاویه باز یا لنزهای با فاصله کانونی کوتاه هستند. به طورمثال عکاسان منظره علاقه زیادی به فاصله کانونی های کمتر از 42 میلیمتر دارند.عکاسان زیادی را می شناسم که فقط به این دلیل که از وسعت زیادی می توان عکاسی نمود، لنزهای زاویه باز را انتخاب می نمایند. البته دلایل آنها قابل قبول است ولی به تصورمن لنزهای زاویه باز اجازه می دهند تا به منظره نزدیک تر شویم و همه جزئیات را از نزدیک ببینیم. در ضمن امکان مطالعه بهتر منظره و طبیعت پیش رو با کمتر بودن فاصله امکان پذیر است

در بسیاری از موارد، به طور مثال زمانی که در یک جنگل و یا یک دره عمیق مشغول عکاسی هستیم، چاره ای جز استفاده از یک لنز وایدانگل نداریم

به طور کلی لنزها با فاصله کانونی ثابت یا متغیر ساخته می شوند. بسیار واضح است که لنزهایی که فاصله کانونی ثابت دارند، در لبه های تصویر شفافیت بیشتری دارند و در ضمن گوشه های کادر نیز تیره تر از سایر نقاط  نیست و خطوط موازی در تصویر نیز دچار اعوجاج و تغییر پرسپکتیو نیستند

عکاسان منظره باید توجه نمایند، وقتی خطوط کاملا صاف و مستقیمی در تصویر وجود دارد استفاده از لنزهای پرایم یا همان لنزهایی که فاصله کانونی ثابت دارند نتیجه بسیار بهتری خواهد داشت، به طور مثال هنگامی که خط افق در بیابان  یا خط افق در ساحل یا اقیانوس و دریا در کادر تصویر وجود دارد و تا لبه تصویر درون کادر امتداد دارد، بهترین گزینه ها لنزهایی با فاصله کانونی ثابت می باشد

 

 

بهترین لنزها برای پرتره

Canon EF 85mm f/1.2

Nikon 85mm f/1.4G

 

 

Canon EF 50mm f/1.2L USM     لنزی با کمترین اعوجاج در تصویر

Canon EF 85mm f/1.8 USM

Nikon AF-S 50mm f/1.4G

Nikon AF-S 85mm f/1.8G

Olympus M Zuiko 45mm f/1.8        شفاف ترین لنز در این مجموعه

Pentax SMC DA 50mm f/1.8

Sony 85mm f/2.8 SAM

Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM         بهترین تصویر در لبه ها

ُStorage

ذخیره سازی و نگهداری عکس ها

این روزها تلفن های هوشمند، دوربین های عکاسی، دستگاه های پخش مالتی مدیا و انواع دیگرتبدیل به وسایل تولید عکس شده اند.با بالاتر رفتن دقت سنسورها و تقاضای مردم برای کیفیت های تصویری بالاتر، حافظه های دیجیتال با ظرفیت های بسیار بیشتری مورد نیاز است.نه تنها هنگام تصویر برداری به حافظه های پرحجم نیازمندیم بلکه برای ذخیره سازی و نگهداری آنها نیز مجبوریم از حافظه های پرظرفیت تر استفاده نماییم.در این بخش سعی نموده ام که انواع حافظه را به شما معرفی نمایم، امیدوارم مورد توجه واقع گردد.

CF-compact flash

این حافظه ها درسال 1994 توسط کمپانی سان دیسک معرفی و استانداردگذاری شدند و در دو نمونه اصلی تایپ 1 و تایپ 2 تهیه و توزیع شدند.نمونه 1 دارای ضخامت 3.3 میلیمتر بوده تا ظرفیت 250 گیگابایت موجود می باشند، اگر چه دراستاندارد اولیه حداکثر ظرفیت 128 پتابایت برای آنها در نظر گرفته شده بود. نوع 2 آنها دارای ضخامت 5 میلیمتر می باشند.تایپ 2 کامپکت فلاش ها قدیمی تر بوده ولی در اسلات آنها میکرودرایوها قرار می گیرند که هارد دیسک های یک اینچی هستند.

 

SmartMedia

توسط شرکت توشیبا در سال 1995 به جهان معرفی گردید و حداکثر ظرفیت نگهداری اطلاهات در آن 128 مگابایت میباشد.بسیار نازک است وبا دو ولتاژ 3.3 و 5 ولت کار می کند

45.0×37.0×0.76 mm3

MMC   - MultiMediaCard

توسط شرکت های زیمنس و سان دیسک به جهان معرفی گردید و دارای نمونه های متفاوتی هستند که در طی سالهای متفاوت به بازار عرضه گردیدند

MMC

RS-MMC/MMC Mobile

MMCplus

MMCmicro

زمان معرفی

1997              (24×32×1.4 mm3)        up to 16 GB

 

زمان معرفی

2003/2005     (24×18×1.4 mm3)         up to 16 GB

 

زمان معرفی

2005              (24×32×1.4 mm3)        up to 16 GB

 

زمان معرفی

2005              (14×12×1.1 mm3)     16 MB to 4 GB

 

SD - Secure Digital

توسط شرکت های پاناسونیک، توشیبا، کداک و سان دیسک به جهان معرفی شدند.دارای انواع گوناگونی میباشند که در طی سالهای متفاوت به بازار معرفی شدند

SD

miniSD

microSD

SDHC

miniSDHC

microSDHC

SDXC

microSDXC

32×24×2.1 mm3

 

1999  معرفی در سال

 

دارای ظرفیتی حداکثز 4 گیگا بایت

کارت های 2 و 4 گیگابایتی، اندکی قطورتر هستند و باید به مشخصات اسلات قرارگیری توجه نمود

21.5×20×1.4 mm3

 

2003 معرفی در سال

 

دارای ظرفیتی حداکثز 4 گیگا بایت

کارت های 2 و 4 گیگابایتی، اندکی قطورتر هستند و باید به مشخصات اسلات قرارگیری توجه نمود

11×15×1 mm3

 

2005 معرفی در سال

 

دارای ظرفیتی حداکثز 4 گیگا بایت

کارت های 2 و 4 گیگابایتی، اندکی قطورتر هستند و باید به مشخصات اسلات قرارگیری توجه نمود

32×24×2.1 mm3

 

2006 معرفی در سال

 

دارای ظرفیت 4 گیگا بایت تا 32 گیگابایت میباشند

دستگاههای قدیمی نمی توانند این کارت ها را تشخیص دهند

21.5×20×1.4 mm3

 

2008 معرفی در سال

 

دارای ظرفیت 4 گیگا بایت تا 32 گیگابایت میباشند

 

11×15×1 mm3

 

2007 معرفی در سال

 

دارای ظرفیت 4 گیگا بایت تا 64 گیگابایت میباشند

 

32×24×2.1 mm3

 

2009  معرفی در سال

 

دارای ظرفیت 32 گیگا بایت تا 2 ترابایت

تجهیزات قدیمی قادر به تشخیص این کارت ها نیستند

11×15×1 mm3

 

2009 معرفی در سال

 

دارای ظرفیت 32 گیگابایت تا 2 ترابایت

تجهیزات قدیمی قادر به تشخیص این کارت ها نیستند

 

کاردبرد وتوانایی کارت های اس دی در کلاس های کاری متفاوت

 

SDHC           Class 2                    2 MB/s       SD video recording

SDHC            Class 4                    4 MB/s       High-definition video (HD) recording including Full HD (from 720p to 1080p/1080i)

SDHC            Class 6                    6 MB/s       High-definition video (HD) recording including Full HD (from 720p to 1080p/1080i)

SDHC            Class 10                10 MB/s       Full HD (1080p) video recording and consecutive recording of HD stills (high-speed data bus)

UHS Speed Class 1 (U1)            10 MB/s       Real-time broadcasts and large HD video files (UHS bus)

UHS Speed Class 3 (U3)            30 MB/s       4K video files (UHS bus)

 

Memory Stick

توسط شرکت های سونی، سان دیسک به جهان معرفی شدند.دارای انواع گوناگونی میباشند که در طی سالهای متفاوت به بازار معرفی شدند

Standard

PRO

Duo

PRO Duo

PRO-HG Duo

Micro (M2)

زمان معرفی

1998              (50×21.5×2.8 mm3)        up to 128MB

 

2003     (50×21.5×2.8 mm3)         up to 4 GB

 

زمان معرفی

زمان معرفی

2003              (31×20×1.6 mm3)        up to 128MB

 

زمان معرفی

2002-06            (31×20×1.6 mm3)     up to 32GB

 

زمان معرفی

2007-08           (31×20×1.6 mm3)     up to 32 GB

 

زمان معرفی

2006-02            (15×12.5×1.2 mm3)     up to 16 GB

 

XQD

توسط شرکت های سونی، سان دیسک و نیکون وسی اف ای در انتهای سال 2011 به جهان معرفی شدند

xD

Standard

2002-07

20×25×1.78 mm3

توسط شرکت های فوجی فیلم و المپوس درسال 2002 معرفی گردید

up to 512 MB

Type M

2005

20×25×1.78 mm3

up to 2 GB

Type H

2005

20×25×1.78 mm3

up to 2 GB

HD-DVD    BLU Ray

مقایسه

Blu Ray

25GB (single layer), 50GB (dual layer). Prototypes have been demonstrated up to 100GB, the theoretical limit is 200GB.

 

تکنیک فشرده سازی

MPEG-2, AVC MPEG-4 and VC-1

 

حداکثر دقت تصاویر- تصاویر ویدیوئی

1080p

 

پشتیبانی توسط شرکت های

Sony, Dell, Hewlett-Packard, Hitachi, LG Electronics, Matsushita (Panasonic), Mitsubishi, Philips, Pioneer, Samsung, Sharp, TDK, Dell and Thomson Multimedia. Disney, Fox, MGM, Warner Bros.

 

مزایا

Backwards-compatible with standard DVD.

 

Much greater storage capacity.

Re-writable discs can record and playback at the same time.

Sony owns Columbia Pictures and recently bought MGM. It also has PlayStation 3 on it's side, which plays Blu-Ray DVDs.

 

HD-DVD

15GB (single layer), 30GB (dual layer). Prototypes have been demonstrated up to 45GB, the theoretical limit is 60GB.

 

تکنیک فشرده سازی

MPEG-2, AVC MPEG-4 and VC-1

 

حداکثر دقت تصاویر- تصاویر ویدیوئی

1080p

 

پشتیبانی توسط شرکت های

Toshiba, NEC, Sanyo, Memory-Tech, Microsoft. NBC Universal, Viacom (Paramount and Dreamworks).

 

مزایا

Backwards-compatible with standard DVD.

 

Backed by Microsoft.

Cheaper to produce in the short term.

 

  بعد از DVD

بعد از سی دی و دی وی دی، تلاش های بسیاری برای افزایش کارآیی و ظرفیت دیسک ها صورت گرفت.ولی توسعه ادوات و تجهیزات ذخیره سازی و درگیر شدن تکنولوژی های نوین و اضافه شدن شرکت های جدید به مسابقه رشد و ارتقای  وسایل ذخیره سازی، استاندارد نمودن یک مدیا را سخت نمود.

ولی به هر حال در سال 2008، دیسک های بلوری برنده آینده دی وی دی ها بودند. با رشد تکنولوژی و گذر زمان همه انواع دیسک ها از بین رفته اند و یا به زودی شاهد نابودی آخرین نسل های آنان خواهیم بود.

لیزر دیسک ها، اجداد سی دی ها و دی وی دی های امروزی می باشند. اولین مطالعات و شکل گیری اولیه توسط دانشمندی به نام دیوید پاول گریگ در سال 1958 انجام شد ، مطالعات توسعه پیدا نمود و نتیجه تحقیقات در سال 1961  و 1969 به شکل رسمی ثبت شد.

در سالهای اولیه توسعه، این تکنولوژی با نام های متفاوتی یاد میشد همچون

 Reflective Optical Videodisc System و Disco-Vision

شرکت های فیلیپس و ام سی آ با شراکت در سال 1970 به صورت تجاری اقدام به معرفی و توسعه ویدئو دیسک ها نمودند.اولین مدل تجاری مشترک آنها در سال 1978 وارد بازار شد.

لیزر دیسک ها فقط قادر به پخش بودند

لیزر دیسک ها فقط می توانستند یک ساعت ویدئو را به نمایش بگذارند

اندازه آنها بزرگ بود و به راحتی و تا حدودی خم می شدند

بعضی از دستگاه ها ی پخش، قادر بودند که به طور اتوماتیک سطح دیسک ها را جابجا کنند

این دیسک ها در ژاپن با موفقیت بسیار زیادی مواجه شدند

 

 

Dr. David Paul Gregg

Gregg died in November 2001

دکتر دیوید گریگ وقتی در کمپانی Californian electronics مشغول به کار بود، ایده های اولیه اختراع لیزر دیسک به ذهنش رسید. و توسعه و تکمیل افکارش را در شرکتی که خودش تاسیس نموده بود ادامه داد. نام آن شرکت گاوس الکترونیک   بود.

Action Cam  --- اکشن کم

 

مقدمه:

 

از تغییر و تحولات این روزهای زندگی بشر نمیتوان چشم پوشی نمود.کامپیوترهای رومیزی که چندی قبل، نماد فرهنگ و دارندگی زندگی مان بود، به گوشه انباری ها و کنج ناپیدای مغازه ها رفته و لپ تاپ ها نیز آرام آرام جای خود را به تبلت ها و گوشی های تلفن همراه هوشمند داده اند.دستگاه های پخش موزیک قابل حمل نیز جای خود را به تلفن های هوشمند دادند و دوربین های عکاسی دیجیتال نیز آینده خوبی نخواهند داشت.قابلیت حمل و اتصال به اینترنت و چند وظیفه ای، همه چیز را تحت تاثیر قرار داده و زمان آنقدر سریع همه چیز را متحول ساخته که حتی تصور خاصی از دستگاه پخش موزیک و یا دوربین عکاسی و دوربین فیلمبرداری جداگانه نداریم. گرچه دوربین های تک لنزی دیجیتال، با امکان فیلمبرداری، قدری به عمر خود افزودند ولی تا چیزی فروش نرود، امیدی به بودنش نیست.سابقا در هر خانه ای یک دوربین عکاسی بود که پس از 20 یا 30 سال هنوز هم فقط عید به عید یا جشن به جشن از کمد خانه ها بیرون می آمد و با یک حلقه فیلم مشهور به 36 تایی، خاطره ها را ثبت می نمود.ولی این روزها اوضاع خیلی متفاوت شده، دوربین های عکاسی دیجیتال، تبلت ها و تلفن های هوشمند، اگر فوق العاده باشند، عمری در حد 2 سال دارند.

گاهی افراد خلاق و توانمند با توجه و دقت به زندگی روزمره انسان ها، دستگاه هایی را طراحی یا اختراع می کنند که جای خالیشان واقعا خالی بود، بعضی وقت ها نیز ابزاری تولید می شوند که آنقدر با زور تبلیغات آن را در زندگی ما داخل می کنند که گاهی مجبور می شویم زندگی مان را طوری تغییر دهیم که بتوانیم از آن استفاده کنیم.و چشم پوشی از آن به معنای عقب ماندگی و بی اطلاعی از آن نیز بی سوادی محسوب می شود.البته هر وسیله ای را باید شناخت و چرایی تولید آن را مورد توجه قرار داد.هر ابزاری برای استفاده در موقعیت کاری خاص تولید شده است.

 

 

همانطور که اضافه شدن هر نقطه و یا هر رنگی در یک طرح گرافیکی، چندین مسئله جدید رو پیش میاره، اضافه شدن ابزار جدیدهم،  زندگی و روش آن و تفکر ما به جهان رو تغییر میده، این حرکت میتونه به سمت خوبی پیش بره به شرط آنکه درست شناخته بشه و درست استفاده بشه.در مورد اکشن کم ها باید یاد آور شوم که اکثر استفاده کنندگان کاملا مشابه هم، فقط تصاویر را ضبط نموده و بعد از مدتی نتیجه کارشان به فراموشی سپرده می شود. برای استفاده از اکشن کم باید به اندازه کافی خلاق و دارای برنامه مشخص و مخصوصی باشید.بدون برنامه ریزی و فقط با روشن کردن اکشن کم و ضبط با آن، نتیجه ای خاص و زیبا بوجود نخواهد آمد.فقط تصاویری مشابه هم و خسته کننده.باید خلاق بود، و بدنبال زوایایی جدید و موثر بود.

 

 

 

 

 

اکشن کم، دوربین کوچکی است که قادر به عکاسی یا فیلمبرداری و یا هر دو می باشد و ابعاد معمولا کوچک و تا حد ممکن سبک و محکم ساخته می شود.اکشن کم توسط دوچرخه سواران و موتورسیکلت سواران و چتربازها و قایق سوارها و در سایر ورزش های پر هیجان، برای ثبت لحظات پر استرس و نفس گیر، استفاده میشود.اکشن کم ها به شکل گسترده ای قابلیت وصل شدن به وسایل و ابزار دیگر را دارند.

اکشن کم ها توسط پایه هایی و یا گیره هایی به جاهای متفاوت چسبیده شده و از زوایای نا متعارفی قابلیت تصویر برداری دارند که قرار گرفتن در اون شرایط برای تصویر بردار میتونه خطر ساز، مشکل یا پر دردسر باشه.

بعضی از آنها (Action Cam) صدا را ضبط می کنند.و انواعی از آنها به صورت استریو این کار را انجام می دهند.

بعضی از آنها باطری قابل تعویض ندارند و باطری آنها قابلیت جدا شدن ندارد.(خرید باطری یدکی دراین گونه، بی معنی ست)

بعضی از آنها فقط با کیس و یا قاب مخصوص، ضد آب هستند و بعضی دیگر وقتی درون کیس می روند، قابلیت ضبط صدا را از دست می دهند.

بعضی از انواع آنها قابلیت تغییر زاویه دید یا در واقع تغییر فاصله کانونی لنز را دارند و در انواع دیگر، زاویه دید ثابت است.

بعضی از آنها پیش نمایشی از آنچه دوربین ثبت خواهد کرد، نشان می دهند و در انواعی این امکان وجود ندارد ولی اضافه شدن نمایشگر با صرف هزینه امکان پذیر است.

خرید باطری اضافه و نمایشگر و کیس ضد آب ممکن است بسیار گرانتر از خرید مدل بالاتر باشد.

دوربین های اکشن کم ممکن است که قابلیت استفاده از لوازم اضافه داشته باشند ولی ما در ایران مجبور باشیم برای خرید بعضی از آنها تشریف ببریم اطریش.پس باید روی موجودی چیزی اقدام به خرید نمود نه تبلیغات فروشنده.

بسیاری از دوربین های اکشن کم برنامه ای بر روی تلفن های همراه هوشمند دارند که با آن می توان دوربین را کنترل نمود.

بعضی از دوربین های اکشن کم دارای ریموت کنترل هستند که کمک بسیار زیادی است مثلا به یک چترباز که برای کنترل اکشن کم و در حال پرواز، مجبور به درآوردن آیفون 7S از جیبش و کنترل دوربین با آن نباشد.

رزلوشن ضبط دوربین، همه آن چیزی نیست که به آن توجه می شود.نگهداری و تدوین و ارسال تصاویر 4K امکانات و تجهیزات مخصوصی می خواهد و در بسیاری از دوربین های اکشن کم، در صورت ضبط 4k، کنتراست و تعداد فریم تصویر کاهش می یابد.ویدئو های 4K دارای ابعاد واندازه های بزرگی هستند و تدوین و اصلاح و کار با آنها نیازمند تجهیزات گرانقیمت میباشد.

کیفیت تصویر نهایی و عمق رنگ و ضبط نیم سایه ها و جزئیات، مهمتر از تعداد نقاط طول و عرض تصویر است که ممکن است آن نقاط دردنیای واقعی وجود نداشته باشند و فقط توسط یک پردازنده تشکیل و تحویل استفاده کننده قرار بگیرد.

باید به فرمت نهایی تصویر توجه نمود، بعضی از دوربین ها فایلی تحویل می دهند که برای استفاده گسترده و عمومی از آن باید آنرا تبدیل نمود که در این فرآیند، کیفیت نهایی تصویر دستخوش تغییرات می شود.

بعضی از اکشن کم ها دارای امکان ثبت موقعیت دوربین هنگام تصویر برداری هستند و با کمک نرم افزارهای جانبی می توان از موقعیت جغرافیایی تصویرثبت شده مطلع شد و به این ترتیب، تهیه گزارش هایی از سفر یا غیره با دقت بیشتر و جذابیت بیشتری انجام شود.

بعضی از دوربین های اکشن کم، باطری های بسیار ضعیفی دارند و موقع خرید باید به این نکته توجه نمود.بسیاری از آنها بطور مستقیم و توسط یک کانکتور معمولی USB شارژ میشوند و عده ای دیگر توسط شارژر جداگانه و توسط جریان برق 220 ولت.

در بیابان و کوه و غیره، پیدا کردن پریز برق 220 ولت شاید غیر ممکن باشد و حمل اینورتر برق و باطری اتوموبیل برای یک کوهنورد هم چندان راه ساده ای نیست، از قبل به همه چیز باید فکرکرد و تصمیم نهایی را با توجه به جزئیات باید گرفت.

 

 

 

 

 

 

130,000$

400$

این دو دوربین، هر دو بادقت 4K تصویر ضبط میکنند.قیمت هر دو را نیز قرار داده ام تا دوستان خودشان با تعمق به اصل ماجرا پی ببرند.

قدیم ها می گفتن، هر گردی، گردو نیست ولی الان، اطلاعی ندارم که  به جای آن ضرب المثل نسخه قدیمی، چه می گویند.

پس از مطلب کوتاهی درباره اینورتر، مبحث اکشن کم را ادامه خواهم داد.امیدوارم مورد توجه واقع گردد.

Car Lighter Socket

در ایران معروف به فندکی ماشین

در این مدل از اینورتر، هم امکان استفاده از فندکی خودرو وجود دارد و هم می توان به طور مستقیم از سر باطری استفاده نمود.اگر امکان استفاده از فندکی خودرو وجود داشته باشد می توان از اینورتر در داخل خودرو نیز استفاده نمود و نیازی به باز نمودن در موتور نیست.

12 to 220 Volts Inverter

اینورتر وسیله ای است که با استفاده از برق 12 ولت یا 6 ولت یا 24 ولت، خروجی 220 ولت در اختیار استفاده کننده قرار میدهد.بعضی از اینورترها می توانند دو یا چندین کانال 220 ولت در اختیار استفاده کننده قرار دهند.و بعضی دیگر قادر به ارائه یک، دو و یا چندین کانل برق با کانکتور USB هستند.اینورتر ممکن است ورودی خود را مستقیما از سر باطری اتوموبیل یا موتورسیکلت یا هر وسیله دیگری بگیرد و یا از کانکتور معروف به فندکی خودرو آنرا دریافت نماید. موقع خرید باید به این جزئیات توجه نمود.استفاده بیش از حد از باطری ماشین در بیابان و صحرا و کوه و دشت ممکن است به از دست دادن توان باطری در موقعیت های حساس منجر و ایجاد بحران شود

در این بخش و به مرور،  تمامی اکشن کم های موجود در بازار جهانی معرفی خواهند شد

Action Cam

Ablegrid AG3000

Ablegrid  AG5000(SJ5000)

Ablegrid

Ablegrid AG3000

 

باطری قابل جابجایی دارد.

در حال شارژ قابلیت ضبط دارد.

با کیس ضد آب تا 30 متر قابلیت عملکرد دارد.

زاویه دید دوربین 120 درجه است.

خروجی ویدئو با فرمت AVI می باشد.

حداکثر ظرفیت Micro SD قابل استفاده  32 گیگابایت می باشد.

دقت ضبط ویدئو 1080P.

قابلیت ضیط صدا نیز وجود دارد.

Ablegrid  AG5000(SJ5000)

 

این دوربین با کیس ضد آب تا عمق سی متر قابل استفاده است.

باطری آن قابل جدا شدن میباشد.

در حال شارژ قابلیت تصویر برداری دارد.

خروجی HDMI دارد.

قابلیت استفاده به عنوان WebCam را دارد.

زاویه دید 170 درجه و خروجی ویدئو حداکثر 1080P 30 فریم در ثانیه.H264

 

720P (1280*720) 60FPS

VGA ( 848*480) 60FPS

QVGA (640*480) 60FPS

 

فرمت تصویر خروجی MOV.

دقت عکس ها 12M / 8M / 5M مگاپیکسل.

قابلیت ضبط صدا نیز وجود دارد.

ذخیره سازی ویدئو و عکس، بر روی حافظه Micro SD.

زمان لازم برای شارژ باطری 3 ساعت.

با هر بار شارژ حدود 70 دقیقه با بالاترین دقت ویدئو ضبط می کند.

باطری 900 میلی آمپر.

 

شرکت Ablegrid  در سال 2014 در چین تاسیس شده و تجهیزات جانبی بسیار زیادی نیز در زمینه های متفاوت تولید می کند، از قطعات لپ تاپ تا دوربین های دید در شب وقطعات تلفن هوشمند و غیره.

این اکشن کم تولید شرکتACTIVEON  می باشد که با دقت 4K به ضبط ویدئو می پردازد.توسط نور شارژ می شود و با اتصال کابل شارژ در زمان 30 دقیقه به 70 درصد توان باطری باز می گردد.

دقت ضبط 2160P 15 فریم در ثانیه.

نام مدل دستگاه Activeon solar x 4k action cam

 

AEE MD 10

AEE  S 80 Plus

AEE  S 71T

AEE S 77

AEE

AEE MD 10

 

ابعاد و اندازه بسیار کوچک.کمی بزرگتر از یک سکه پول.

قابلیت ضبط ویدئو حداکثر با دقت 1080p/25fps.

قابلیت ضبط 3.5 ویدئو در حالت بالاترین کیفیت.

ضدآب تا عمق 20 متر.

دارای ریموت کنترل بدون سیم و تا فاصیه 100 متر.

قدرت عکاسی با سرعت 8 فریم در ثانیه.

دارای پورت USB2.

 

AEE S80 Plus

 

1080P/60fps قابلیت ثبت ویدئو به صورت فول اچ دی و 60 فریم در ثانیه.

قابلیت عکاسی با دقت 16 مگاپیکسل.

ضد آب و ضد گرد و غبار با استاندارد IP67.

صفحه نمایشگر 2 اینچ لمسی.

باطری 1800 میلی آمپر لیتیومی با امکان ضبط 4 ساعت ویدئو با بالاترین کیفیت.

دارای wifi و استفاده از آن به طور کامل برای کنترل دستگاه و انتقال فایل و غیره.

زاویه دید 140 درجه.

دیافراگم لنز f2.8.

قابلیت استفاده از Micro SD تا حداکثر 64GB.

خروجی HDMI.

دارای میکروفون و اسپیکر داخلی.

 

 

 

AEE S 71T

 

حداکثر دقت ضبط ویدئو 4K/15fps.

دارای صفحه نمایش 2 اینچ لمسی.

دارای کیس ضدآب با قابلیت فرو رفتن در آب تا عمق 100 متر.

دارای wifi داخلی با امکانات و قابلیت های کامل برای کنترل و دریافت و ارسال اطلاعات.

زاویه دید 150 درجه.

دارای پورت USB2.

خروجی HDMI.

قابلیت استفاده از Micro SD تا حداکثر 64GB.

خروجی ویدئو AV.

 

 

AEE S 71T

 

حداکثر دقت ضبط ویدئو 1080P/100fps.

دارای صفحه نمایش 2 اینچ لمسی.

دقت عکس ها 16M مگاپیکسل.

دارای کیس ضدآب با قابلیت فرو رفتن در آب تا عمق 100 متر.

دارای wifi داخلی با امکانات و قابلیت های کامل برای کنترل و دریافت و ارسال اطلاعات.

زاویه دید 150 درجه.

دارای پورت USB2.

خروجی HDMI.

قابلیت استفاده از Micro SD تا حداکثر 64GB.

خروجی ویدئو AV.

دیافراگم f2.8.

دارای قابلیت ضبط صدا به صورت استریو با کمک میکروفون داخلی.

Anti-shock, anti-dust, anti-fog, anti-freeze, anti-sediment

 

 

شرکت AEE در سال 1999 در چین تاسیس شده و در زمینه ادوارت ذخیره سازی و تجهیزات هواپیما فعالیت دارد.تعدادی از اکشن کم های این شرکت معرفی می شوند.

AMKOV AMK 8000 S

AMKOV AMK 7000 S

AMKOV

AMK 8000 S

 

بالاترین دقت ضبط ویدئو 4K/25fps.

دقت عکاسی 20 مگاپیکسل.

زاویه دید 170 درجه.

دارای نمایشگر 2 اینچ لمسی.

باطری 1050 میلی آمپر قابل جابجایی.

دارای کانکتورهای ارتباطی USB2 و HDMI.

حداکثر زمان ضبط ویدئو در بالاترین دقت، 60 دقیقه.

حداکثر کارت حافظه قابل استفاده Micro SD 32GB.

دارای wifi.

دارای سنسور تصویر cmos مناسب برای نور کم.

 

 

 

AMK 7000 S

 

بالاترین دقت ضبط ویدئو 4K/10fps.

دقت عکاسی 20 مگاپیکسل.

زاویه دید 170 درجه.

دارای نمایشگر 2 اینچ لمسی.

دارای کانکتورهای ارتباطی USB2 وv1.4 HDMI.

حداکثر زمان ضبط ویدئو در بالاترین دقت، 60 دقیقه.

حداکثر کارت حافظه قابل استفاده Micro SD 32GB.

دارای wifi.

دارای سنسور تصویر cmos مناسب برای نور کم.

باطری لیتیوم 1150 میلی آمپر.

دیافراگم f2.8.

خروجی ویدئو با فرمت MP4, MOV, H.264

 

این شرکت چینی حدود 15 ساله که به تولید تجهیزات تصویر برداری مشغول بوده و از سال 2011 به تولید دوربین های ورزشی هم روی آورده. با کمپانی های بسیار مشهور ژاپنی مانند نیکون و کنون هم همکاری های بسیار نزدیکی داشته.دارای تولیدات بسیار وسیعی است.از دوربین های دیجیتال گرفته تا دوربین های ورزشی و دوربین های 360 درجه و بسیاری تجهیزات دیگر.

HERO5 Black

HERO5 Session

hero 4 black edition

Gopro

HERO5 Black

 

دارای صفحه نمایش 2 اینچی لمسی

ضد آب تا عمق 10 متر، بدون کیف و قاب و نگهدارنده و غیره

قابلیت ضبط ویدئو با دقت 4K و25 فریم در ثانیه

دارای تثبیت کننده لرزش تصویر به صورت دیجیتال

دارای wifi و بلوتوث

دارای قابلیت کنترل با صدا

دارای قابلیت عکاسی و خروجی فایل ها با فرمت RAW

کنترل دستگاه فقط با یک دکمه

قابلیت ضبط صدا با میکروفون های استریو

 

قابلیت ضبط تصاویر با دقت HD 1920x1080 به مدت دو ساعت با یک بار شارژ باطری

 

دارای قابلیت ثبت مکان عکس ها و فیلم ها

 

 

 

 

HERO5 Session

 

ضد آب تا عمق 10 متر، بدون کیف و قاب و نگهدارنده و غیره

قابلیت ضبط ویدئو با دقت 4K و25 فریم در ثانیه

دارای تثبیت کننده لرزش تصویر به صورت دیجیتال

دارای wifi و بلوتوث

دارای قابلیت کنترل با صدا

دارای قابلیت عکاسی 10 مگاپیکسل و خروجی فایل ها با فرمت RAW

 

کنترل دستگاه فقط با یک دکمه

قابلیت ضبط صدا با میکروفون های استریو

 

دارای قابلیت ثبت مکان عکس ها و فیلم ها

قابیلت شارژ با کانکتور USB-C - باطری قابلیت جابجایی ندارد

 

 

 

hero 4 black edition

 

دارای صفحه نمایش LCD

ضد آب تا عمق 130 فوت-40 متر، با کیس مخصوص

قابلیت ضبط ویدئو با دقت 4K و25 فریم در ثانیه

دارای wifi و بلوتوث

دارای قابلیت عکاسی 12 مگاپیکسل

قابلیت ضبط صدا با میکروفون داخلی

 

 

 

 

 

قویترین و مشهور ترین سازنده اکشن کم ها، که با توجه به اینکه کمپانی ها و سایر تولید کنندگان لوازم جانبی اکشن کم، یا به طور اختصاصی برای دوربین های Gopro مشغول به تولید هستند و یا اینکه وسیله تولیدیشان قطعا با دوربین های Gopro سازگاری دارد، انتخاب اول خریداران محسوب می شود.

گوپرو یک کمپانی آمریکاییست و در سال 2002 میلادی تاسیس شده است.

بازگشت به ابتدای صفحه اطلاعات فنی

www.pixellized.com   -   info@pixellized.com

+98  912  196 35 38         Mehran    Jahangiri