Professional Artistic Services

 

پیشرفت بشر به طور یکباره انجام نشده است.دانشمندان، مخترعان و محققان بسیار دست به دست هم داده اند و با شجاعت و ممارست فراوان، زندگی امروز را رقم زده اند.آشنایی هر چه بهتر با فعالیت ها و زحمات آنها، کمکی است فراوان به خود، برای درک بهتر آنچه هر روزه از کنارآن می گذریم.بی شک، پردازنده ها و دنیای دیجیتال، بیشترین تاثیر را در زندگی سه دهه گذشته را داشته است.گاهی اوقات ابزاری ساده و کوچک، چنان تاثیر شرفی داشته اند که باور آن سخت است، به طور مثال موس کامپیوتر.فقط چند لحظه تصور کنید که دنیا بدون موس چگونه بود.دنیای طراحی گرافیکی، دنیای چاپ، دنیای نقشه کشی و مهندسی...در این بخش به صورت سطحی، اشاراتی به برخی از این مجموعه فعالیت ها نموده ام.امیدوارم مورد توجه واقع گردد.

Born May 19, 1942

Seattle, Washington

Died July 11, 1994 (aged 52)

Monterey, California

 

Douglas Carl Engelbart

Born January 30, 1925

Portland, Oregon, U.S.

Died July 2, 2013 (aged 88)

 

مخترع موس Douglas Carl Engelbart در سال 1964 که البته در سال 1970 به ثبت رسید و این وسیله کوچک باعث رشد کم نظیر دنیای گرافیک و تدوین فیلم و سایر فعالیت های کاربران کامپیوترها شد.

دانشمند و متخصص کامپیوتر و مالک شرکت دیجیتال ریسرچ که مخترع سیستم عامل سی پی ام بود که بعدها داس ماکروسافت از روی آن نوشنه شد.

شرکت دیجیتال ریسرچ در سال 1991 به مالکیت شرکت ناول در آمد و شرکت ناول نیز در سال 2014 به مالکیت شرکت میکرو فوکوس.

 

شکی در تاثیر کامپیوتر ها در دنیای امروزی نیست.کمتر موردی را می توان یافت که دچار تاثیر عمیقی نشده باشد.سرعت تغییرات آنقدر زیاد است که حتی فرصتی برای هماهنگ شدن با آن نیست.از جمله می توان به تغییرات ساختاری در ضبط تصویر و خلق آثار هنری همچون پوستر و نقاشی و ... نام برد.کامپیوتر ها در ابتدا برای کمک های محاسباتی و رمز گشایی کد ها مورد استفاده قرار گرفتند و به سرعت در زمینه های تصویری نیزبکار گرفته شدند.ایجاد بازی های کامپیوتری و تولید رنگ های گوناگون و امکان ایجاد تغییرات فوری در پروژه های تصویری و بازدید تاثیر آن، همه را به سوی کامپیوتر ها و دنیای رنگارنگ مصنوعی آن جلب نمود.استفاده از گرافیک های ثابت و متحرک کامپیوتری در فیلم ها و ساخت انیمیشن های تبلیغاتی و تفریحی، آنقدر رواج پیدا کرد که بی آن، آینده ای جذاب متصور نبود.

شرکت ها و کمپانی های زیادی با سعی و تلاش فراوان و با خلاقیت های منحصر به فرد، شروع به فعالیت نمودند و با شراکت و استفاده از دستاورد های هم، امروز را برای ما بوجود آوردند.کسانی بودند که نام شان برای همیشه در تاریخ خواهد ماند.

بازیهای کامپیوتری، نشر رومیزی، نقاشی دیجیتال، جلوه های ویژه سینمایی، صفحه بندی کتاب و مجلات، موزیک الکترونیک و... هزاران امکان جدید، حاصل زحمات تعداد بیشماری کمپانی و افرادی است که از آنها نام برده ام، به مرور زمان اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

گذری بر گذشته کامپیوترها و نگاهی گذرا به بعضی شرکت های مهم وتاریخ ساز

2600

Atari 1040 ST

5200

7800 ProSystem

Atari EXGS

Atari ATW

Atari 520 ST

Atari Lynx

Lynx I

Lynx II

آتاری جگوار که توسط شرکت IBM برای آتاری ساخته می شد و توسط رقبای ژاپنی از دور خارج شد.

 

 

شرکت اصلی آتاری در سال ۱۹۷۲، توسط نولان باشنل و تد دابنی پایه گذاری شد.محصولاتی چون پونگ و آتاری ۲۶۰۰ از تولیدات محبوب و پرفروش این شرکت به حساب می‌آمد.این شرکت توسط جک ترامیل خریداری و در سال ۱۹۹۶ با جی تی استوریج ادغام شد.در سال ۱۹۹۸، شرکت هاسبرو تمامی حقوق شرکت‌های منتسب به آتاری را از جی تی استوریج خریداری کرد.آتاری مفهوم بازی کامپیوتری را به مردم معرفی کرد و برای اولین بار به مردم اجازه داد در دنیای دیجیتال، غرق تفریح و بازی شوند.بازی های انفرادی که رقیب آن میکروپروسسور یا مغز کامپیوتر بود و یا بازی های دونفره و چند نفره که به سادگی تعداد زیادی را پای تلویزیونهای خانگی، میخکوب می کرد.آتاری اولین شرکتی بود که کنسول بازی های خانگی را به وجود آورد، اولین دستگاه کنسول یازی 64 بیتی را معرفی نمود و اولین دستگاه بازی دستی با صفحه رنگی را تولید و به جامعه جهانی عرضه نمود.در سال 1977 دستگاه آتاری 2600 را معرفی نمود که تا سال 1992 تولید آن ادامه داشت، حدود 30 میلیون دستگاه به فروش رسید و نمونه های دیگری از آن نیز ساخته شد.در ژاپن، همین دستگاه با نام آتاری 2800 تولید و به فروش رسید.در سال 1984 دستگاه آتاری 5200 را معرفی نمود که تا سال 1984 تولید آن ادامه داشت.قیمت بالا تر و عدم سازگاری با بازی های مدل 2600، باعث شکست این مدل بود، حدود یک میلیون دستگاه از آن فروش رفت علیرغم اینکه قدرت گرافیکی آن بسیار بهتر از نمونه 2600 بود.در سال 1986 دستگاه آتاری 7800 را معرفی نمود که تولید آن تا سال 1992 ادامه داشت.سازگاری با مدل های 2600 و قیمت حدود 140 دلار نتوانست ناجی 7800 باشد زیرا دستگاه های بازی ژاپنی با قیمت مناسب، تعداد بازی های زیاد و تبلیغات گسترده، بازار را تسخیر کرده بودند.در سال 1987 دستگاه آتاری XEGS را معرفی نمود که تولید آن تا سال 1992 ادامه داشت.در سال 1989 شرکت آتاری دستگاه های Atari lynx را معرفی نمود که تولید آن تا سال 1995 ادامه داشت و در سال 1993  دستگاه Atari Jaguar معرفی شد و تولید آن سه سال ادامه داشت. فرصت تمام شده بود، نینتندو و سگا، جایی را در بازار باقی نگذاشته بودند.

در زمینه کامپیوتر های خانگی و اداری نیز آتاری موفقیت های بسیار چشمگیری بدست آورد.میکرو کامپیوتر های بسیار محبوب و پر فروش با قدرت های گرافیکی بسیار بالا و پورت midi که آتاری را به انتخاب اول آهنگ سازان دیجیتال، تبدیل کرد.پورت استاندارد midi و به دنبال آن وجود چندین نرم افزار کامل و حرفه ای آهنگسازی، آتاری را به استانداردی در دنیای ساخت موسیقی تبدیل نمود.از مشهور ترین و پرفروش ترین مدل های آتاری می توان از 520 , 1040 , TT,ATW,Falcon 030 ,mega2, mega4 نام برد.

سیستم عامل مورد استفاده در مدل های 520 و 1040 که زیر مدل های ST/STF/M/FM/STE را شامل می شد، TOS نام داشت که مخفف The Operating System بود , یا شاید Tramiel Operating System که از نام  Jack Tramiel مالک آتاری گرفته شده بود.

دستگاه های Falcon ,TT از سیستم عامل  MultiTOS  استفاده می نمودند که قابلیت مالتی تسکینگ داشت و این سیستم عامل به نمونه ای به نام  FreeMiNT تغییر یافت که نتیجه کار خود کاربران حرفه ای آتاری بود.

 

 

ترامیل خالق کمودور در سال ۱۹۲۸ در لهستان به دنیا آمد.در نوامبر سال ۱۹۴۷ به آمریکا مهاجرت کرد و در سال ۵۳ یک راننده تاکسی شد، یک مغازه در برونکس برای تعمیر ماشین‌های اداری خرید و نامش را «ماشین تحریر قابل حمل کومودور» گذاشت. ولی به سرعت مشغول طراحی و ساخت کامپیوترهای کوچک خانگی شد و بین سال‌های ۸۲ تا ۹۴، ۳۰ میلیون دستگاه کومودور۶۴ فروخت، چنین میزان فروشی این رایانه را پرفروش‌ ترین مدل کامپیوتر شخصی در طول تاریخ کرد. در سال ۸۴، ترامیل از کومودور استعفا داد و یک شرکت دیگر برای تولید رایانه‌های شخصی تاسیس  کرد. در جولای ۸۴ ، شرکت آتاری را خرید. در سال‌های پایانی دهه ۸۰ کار روزانه را در شرکتش متوقف و شرکت را به پسرش منتقل کرد. در سال ۹۶ آتاری را به یک شرکت تولید‌کننده دیسک، فروخت.در 29 آوریل 1994 شرکت کمودوراعلام ورشکستگی کرد.

 

در سالهای 1982 تا 1984 شرکت آمیگا بدنبال سرمایه گذاری بود تا بتواند کامپیوتر خانگی که طرحش را آماده داشت، بسازد، در این بین جک ترامیل از فرصت استفاده نمود و آمیگا را خرید، و پیشرفت دوباره کمودور با ارائه مدلهای بسیار موفق آمیگا 1000، 500، 2000، 2500، 600، 1200، 4000 ادامه یافت. در زمانی که هیچ کامپیوتری قدرت و صدا و قابلیت مالتی تسکینگ واقعی را نداشت، آمیگا با استفاده از توانمندی های منحصر به فرد و پشتیبانی نرم افزارهای قدرتمند، یکه تاز بازار جهانی مالتی مدیا بود. و پس از چند سال بعلت بازاریابی ضعیف و تکرار تکنولوژی اولیه در مدلهای جدید، باعث از دست رفتن جایگاه آمیگا در بازارهای جهانی در رقابت با رایانه‌های شخصی سازگار با آی بی ام و نسل چهارم کنسول‌های بازی خانگی شد.

 

این شرکت ایستگاه کاری حرفه ای و گرانقیمت برای آموزش عالی و بازارهای تجاری تولید می‌کرد.اولین مرورگر وب بر روی آن ساخته‌ شد. نکست در سال ۱۹۸۵ توسط استیو جابز بعد از استعفای اجباری وی از اپل تاسیس شد. در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۶ نکست توسط اپل به قیمت ۴۲۹ میلیون دلار و ۱/۵ میلیون از سهام اپل خریداری شد و استیو جابز به اپل بازگشت.استفاده از کمک پردازنده های ریاضی قدرتمند و امکانات صوتی و گرافیکی پیشرفته باعث متمایز شدن نکست ازهمه کامپیوترهای ساخته شده در آن روزها بود.

 

شرکت اپل در شهر کوپرتینو در ایالت کالیفورنیا، واقع در دره سیلیکون کشور آمریکا تاسیس شد.استیو جابز و استیو وزنیاک و رونالد وین این شرکت را بنیانگذاری کردند. رونالد وین در کمتر از دو هفته سهام خود را واگذار کرد.این شرکت در دهه هفتاد میلادی با معرفی کامپیوتر های خانگی اپل 1، اپل 2، اپل 3 و پس از آن مکینتاش به بازار آغازی موفقیت آمیز داشت و امروزه نیزمشغول طراحی و ساخت مجهز ترین و مناسب ترین کامپیوترها برای کاربردهای نشر رومیزی، ساخت موزیک وتدوین فیلم است.

Sinclair Radionics Ltd

نام شرکتی است که توسط نابغه و مخترع مشهور انگلیسی سر کلایو سینکلر در سال 1961 (25 جولای) به ثبت رسید.فعالیت های شرکت سینکلر را تولید ماشین حساب، رادیو، آمپلی فایر،  تجهیزات علمی و ... تشکیل می داد.در سال 1979 نام شرکت به  Sinclair Electronics Ltd تغییر یافت.در سال 1982 شرکت سینکلر کامپیوتر های کوچکی را برای امور تحقیقاتی و آموزشی و بر اساس پردازنده زایلوگ z80 تولید و روانه بازار نمود ولی به سرعت این کامپیوترها در خانه ها توسط میلیونها نفر مورد استفاده واقع شدند. کامپیوتر های کوچک zx81 , zx82 سینکلر به سرعت جایگاه خوبی بین مردم پیدا کرده و سینکلر را علاقمند به تولید نمونه های جدید و متفاوت نمود.سری هایی که با نام اسپکتروم تولید و روانه بازار شدند، خروجی رنگی داشتند و در نمونه های اسپکتروم 16، 48، 128، 128 +2 و 128 +3 روانه بازار شدند.

ZX81,ZX82 از پر فروش ترین میکرو کامپیوتر های زمان خود بودند، 400 هزار دستگاه از این مدل ها توسط سینکلر به فروش رسید و بعد از آن نوبت به تاخت و تاز در بازار اروپا و بازار های جهانی با مدل های اسپکتروم که رنگی بودند رسید.اضافه شدن طیف رنگی روی لوگو نیز نشان از همین تغییر بزرگ دارد.در اوایل دهه 80 میلادی که ZX ها به فروش می رسیدند، فروش 400 هزار میکرو کامپیوتر، منحصر به فرد و عجیب بود.اسپکتروم ها هم کیفیت تولید بالاتری داشتند و هم دقت گرافیکی بهتری داشتند.آنها در دوره خود نازکترین بودند و قیمتشان نیز نصف قیمت رقبا بود و بازار را تسخیر کردند.طراح صنعتی ریک دیکینسون طراحی اسپکتروم ها را انجام داده بود ومهندس طراح اسپکتروم، ریچارد آلتواسر بود.

در سال 1986، سرکلایو سینکلر کمپانی را به آمستراد که مالک آن آقای آلن شوگر بود فروخت و آمستراد در سال 1988 اولین کامپیوتر قابل حمل اسپکتروم را وارد بازار کرد.مدل های +2 و +3 نیز توسط شرکت آمستراد تولید و وارد بازار شدند.

رابط کاربری تصویری که برای اولین بار توسط شرکت زیراکس اختراع شد و بعدها توسط اپل و مایکروسافت و آتاری و کمودور و آمیگا و آکورن و سیلیکون گرافیکس مورد کپی برداری واقع شد.

در سال 1972 William English غلتک را به جای صفحه چرخان فلزی، وارد موس نمود و تحولی اساسی در ساختار آن بوجود آورد.در سال 1973 آن را درموسسه Xerox alto به کار گرفت ولی چندان مورد توجه واقع نگردید.

تاریخچه گرافیک کامپیوتری

درابتدای دهه پنجاه میلادی اولین کامپیوتر الکترونیکی ساخته و پس از آن نیز دستگاه های بزرگ و حجیم چاپگرهای خطی بکار گرفته شدند. در آن زمان انسان توانست با چاپ علائم و حروف توسط آن چاپگرهای ابتدایی، زمینه های گرافیک و نشر رومیزی امروزه را پایه گذاری کنند

اولین کامپیوتر الکترونیکی که انیاک نام داشت، فقط قادر به انجام خروجی روی چاپگر بود و نمی توانست روی مانیتور چیزی را به نمایش بگذارد و این روال تا پایان دهه پنجاه ادامه داشت و پس از آن بود که با متصل نمودن مانیتور به کامپیوترها انقلابی دوباره به وقوع پیوست و راه برای رسیدن به گرافیک کامپیوتری هموارتر شد.

 

جان ویتنی که یک مخترع، آهنگسازوانیماتوربود دردهه چهل و پنجاه به همراه برادرش و با استفاده از یک کامپیوتر آنالوگ تعدادی انیمیشن ساخت، اگرچه کارهایشان بسیار تجربی و ساده بود ولی آنها بنیانگذاران انیمیشن کامپیوتری هستند.

 

او با استفاده از تکنیک انیمیشن خودش، در سال 1958 تیتراژ فیلم ورتیگو آلفرد هیچکاک را ساخت و در سال 1960 شرکت موشن گرافیک را تاسیس نمود.

راسل کرش از پیشگامان علم کامپیوتر در دهه پنجاه و در دفتر استاندارد ملی آمریکا یکی از اولین کامپیوترهای دیجیتال قابل برنامه ریزی را طراحی نموده و ساخت، گروه او در سال 1957 اولین دستگاه اسکنر تصویر را ساختند، تصویر زیراولین تصویر دیجیتال تاریخ است که راسل با آن اسکنر، تصویر پسر سه ماهه اش را اسکن نمود.

دقت اولین تصویر دیجیتال تاریخ:  176  نقطه در اینچ

 Sir Clive Sinclair

Rick Dickinson

طراح صنعتی اسپکتروم

Spectrum QL

Richard Altwasser

مهندس طراح اسپکتروم

Alan Michael Sugar

 

شرکت سیلیکون گرافیکس توسط آقای جیمز کلارک و در سال 1982 در آمریکا تاسیس شد، این شرکت در ساخت و تولید سخت افزارها و نرم افزارهای حرفه ای تولید انیمشین و فیلم فعالیت دارد.سیستم های تولید شده قابلیت کار و رندر گروهی را داشته و با کمک سرورهای قدرتمند محاسباتی امکان تولید انیمیشن های با کیفیت در محدوده زمانی بسیار کوتاه تر را امکان پذیر می سازد.

 

این شرکت در 24 فوریه 1982 تاسیس شد و به طور حرفه ای کار طراحی و ساخت انواع کامپیوتر و سرور را انجام داد. همچنین طراحی و ساخت پردازنده هایی با تکنولوژی ریسک و سیستم عامل سولاریس و زبان برنامه نویسی جاوا و چندین نوآوری دیگر از ستاره های درخشان کارنامه شرکت سان میکروسیستم هستند.سان، کامپیوترهایی تولید نمود که به شکل گسترده ای در مراکز علمی و نظامی به طور پیوسته مورد استفاده واقع شد، همچنین در طراحی های مهندسی بسیار بزرگ و دقیق، جایگاه سان همیشه حفظ بوده است، این شرکت توسط اوراکل خریداری شده است، جلوتر از زمان بودن، متفاوت بودن وعدم دسترسی به نرم افزارهای گوناگون و البته قیمت گران، از مشکلات سان میکروسیستم بود.

Jack Tramiel

James-H.-Clark

Nolan Bushnell

steve wozniak

Atari Pong

From left to right: Atari co-founders Ted Dabney and Nolan Bushnell, head of finance Fred Marincic, and engineer Allan Alcorn

بازگشت به ابتدای صفحه آنچه گذشت

www.pixellized.com   -   info@pixellized.com

+98  912  196 35 38         Mehran    Jahangiri