Professional Artistic Services

زندگی کاری، آموزشی و اجتماعی این روزها، وابستگی بسیاری به گرافیک ها پیدا نموده است، از پوسترهای تبلیغاتی تا راهنماهای اطراف اتوبانها، و جعبه و دفترچه تلویزیون و راهنمای داروها، همگی وابستگی ما را به گرافیکها نشان می دهد. استفاده متفکرانه از عناصربصری یک طرح و در نهایت، خروجی خوب، راه گشای بسیاری از مشکلات حرفه ای و تجاری امروز ما خواهد بود. متاسفانه، اهمیت استفاده از یک طرح خوب و سفارش آن به افراد حرفه ای، این روزها جایش را به طراحی کاتالوگ و بروشور و پوسترهای تبلیغاتی توسط منشی ها وعکاسی صنعتی توسط دوربین های کامپکت جشن تولدها داده است.

قرار دادن المانهای بصری توسط نرم افزارهای گرافیکی و رایگان وذخیره نمودن فایلهای خروجی، صرفا یک اثر گرافیکی نیست، بلکه نقش بستن مفاهیم ذهنی طراح و جان گرفتن و ارتباط منطقی عناصر موجود روی سطح، اثری گرافیکی را بوجود خواهد آورد.توانایی های بشر جهت ارتباط و درک بصری در طی میلیونها سال رشد و ارتقا پیدا نموده است، با کمک گرفتن از متخصصان طراحی گرافیک، دانسته تر عمل نماییم.

از مجموعه آثار گرافیکی من

هنر آنالوگ، هنر دیجیتال

Vincent van Gogh

Self portrait with bandaged ear

 

Artist: Pablo Picasso

Completion Date: 1907

Style: Expressionism

Period: African Period

Genre: self-portrait

Technique: oil

Material: canvas

Dimensions: 50 x 46 cm

Gallery: Národni Galerie, Prague, Czech Republic

 

برای خلق یک اثر هنری در حیطه طراحی گرافیکی، نقاشی و... نیاز به دو المان وسیله اثرگذار و سطح اثر پذیر، قطعی است.سطح اثر پذیر الزاما مسطح و تخت نیست.

با انتخاب های گسترده ای که برای هر یک از دو گزینه وسیله اثر گذار و سطح اثر پذیر وجود دارد می توان به کیفیت های متفاوتی از اثر گذاری در ترسیم نقاط، خطوط، تیره روشنی ها و نرم و خشن ها، دست پیدا نمود.

با ورود تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری و استفاده از آنها، سبک و سیاق هنر تجسمی امروز دچار تغییرات و تحولات فراوان شده است.

تبلت ها و دیجیتایزرهای حساس به هزاران سطح فشار، نه تنها هنرمندان بسیاری را به خود جذب نموده اند، بلکه امکانات و توانمندی های بسیاری را در عرصه هنر مدرن بوجود آورده اند.

 

امکان پاک نمودن تاثیرات و حرکات معکوس به قبل undo و امکان تاثیر گذاری در لایه های متفاوت و حتی انتخاب نوع تاثیر لایه ها برهم و شبیه سازی آنچه به شکل فیزیکی و شیمیایی در دنیای واقعی خلق آثار هنری در حال انجام است، هر هنرمندی را مجذوب خود می نماید.

 

جاذبه هایی نظیر آموزش، اجرا، و ارائه سریع و ایجاد کپی های  نامحدود از آثار، امکان ارسال و ذخیره و سایر توانمندی های نامحدود، راه افراد جدیدی را به دنیای تجربه خلق آثار هنری باز نموده است.

سابق بر این، برای فراگیری و تبحر در نقاشی، حداقل به 10 سال وقت و پیگیری مداوم نیاز بود، ولی اکنون با استفاده از تجهیزات مدرن این زمان بسیار کاهش یافته، اگر چه هرگز ماشین ها جای قلموی استاد را نخواهند گرفت، ولی مزین شدن زندگی سریع امروز با هنر دیجیتالی سریع، نیز خالی از لطف نیست. بنده نیز همچون شما منتظرم که ببینم آخرش چه می شود.

 

 

 

هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی، معماری و گرافیک و همه عناصر بصری مانند نقطه، خط، سطح، حجم، بافت، و تاریکی و روشنایی و غیره دستخوش تاثیرات تجهیزات و روشهای مدرن تولید عناصر اولیه و ثانویه شده اند.

پرینترهای سه بعدی و اسکنرهای فضای سه بعدی و دوربین هایی که حالات و حرکات چشم ها را تشخیص می دهند و سنسورهای حرکتی، امکانات جدیدی را برای هنر امروز به ارمغان آورده اند.

 pencil- مداد

گرافیت-graphite

مداد رنگی-color pencil

مداد کنته - conte pencil

کائولین  -  Kaolin

 Its chemical composition is Al2Si2O5(OH)4 (hydrous kaolinite)

قلموهای نوک تیز یا نوک گرد -brushes

مداد اتود -mechanical pencil

اثر گذارهای رایج در دنیای هنرهای تجسمی-طراحی گرافیکی، نقاشی

مداد - ساده ترین و ارزان ترین ابزار برای ترسیم میباشد. مغزی مداد از ماده ای مشکی رنگ و براق به نام گرافیت ساخته می شود.اثرات مداد بر روی کاغذ براق بوده و مداد ها دارای درجات سختی و نرمی های متفاوتی می باشند که با حروف H برای سختی و B برای نرمی نشان داده می شود. مداد HB برای کاربرد های عمومی و نوشتاری استفاده می شود و جلوی حروف B و H اعدادی به کار برده میشود که هر چه این اعداد بزرگتر باشند نشان دهنده نرمی و سختی بیشتر می باشد.

هر چه کاغذ زبر تر باشد اثر تیره تری از مداد باقی خواهد ماند.

وقتی اعداد جلوی حرف H بزرگتر می شوند یعنی گرافیت سخت تر یوده و خطوط کمرنگ تری را به وجود می آورد.گرافیت های سخت برای انجام طراحی های فنی و مهندسی استفاده می شوند.

 

مداد رنگی-  نوعی مداد است که مغزی آن اثر رنگی بر جای می‌گذارد. مغزی آن از رنگدانه فشرده، نوعی موم و کائولین (یک نوع خاک رس) تشکیل شده. مغزی مدادرنگی برخلاف مداد گرافیت درجه‌بندی زیادی از نظر سختی ندارد و نسبتا نرم است.

 

 

 

مداد کنته - شکل ظاهری این مدادها شبیه مداد های معمولی است ولی تفاوت عمده در مغزی آن می باشد که برخلاف مداد که از گرافیت است، از زغال  ساخته شده است. با اضلفه نمودن رنگ دانه های متفاوت، مداد های کنته رنگی ساخته می شود.اثر آن بر روی کاغذ شبیه اثر ذغال بوده ولی مانند مدادهای گرافیتی اثری براق نیست.

مداد کنته دارای دو نمونه گچی و چرب می باشد.برای حفظ آثاری که با مدادهای کنته گچی ایجاد می شود، می توان از اسپری های فیکساتیو استفاده نمود.از فیکساتیو برای ثابت نگهداشتن آثار بوجود آمده توسط زغال، کنته یا مداد زغالی، رنگ روغن، پاستل گچی و غیره میتوان استفاده کرد

 

 

 

مداد اتود - مداد های امروزی با مغزی های قابل تعویض و در قطرهای متفاوت از جنس گرافیت یا زغال فشرده صنعتی. نوک این مداد ها که از مغزی های گرافیتی استفاده می کنند همیشه تیز هست و نیازی به تراشیدن آنها نیست.در انواع و اقسام متفاوت وجود دارند.و مغزی های رنگی نیز برای آنها موجود است.معمولا تنوع سختی و نرمی مغزی های آنها کمتر از مدادهای کلاسیک میباشد.

 

 

 

خودکار

 

 

 

آبرنگ - رنگ هایی هستند که با آب ترکیب شده و توسط  قلموهای معمولا نرم و نوک گرد بر روی کاغذ کشیده می شوند.شیوه اجرا بدین صورت است که ابتدا رنگ های روشن و سپس تیره ها کار می شوند.برای نمایش نور و سفیدی از رنگ سفید کاغذ استفاده می شود.به علت ایجاد سطوح شفاف توسط آبرنگ، به آن رنگ حسی می گویند.برای ایجاد تونالیته های رنگی (درجه های مختلف یک رنگ از تیره به روشن و بر عکس، رنگ ها را با آب ترکیب می‌کنند و در نتیجه رنگ ها حالتی شفاف دارند.

به صورت تجاری در دو حالت خشک که قرصی هستند و خمیری که در تیوب های معمولا فلزی ارائه می شوند.قلموهای مورد استفاده معمولا نرم و نوک گرد می باشند و از موی سمور و گربه و بز و غیره ساخته میشوند. بعد از نقاشی باید قلموها را با آب و صابون شست و با پارچه نخی خشک نمود و سپس در ظرفی قرار داد به طوری که سر قلمو یا براش ها رو به بالا باشد.موقعی که با پارچه قلموها را خشک می کنید باید توجه شود که گردی و تیزی نوک قلموها حفظ شود و به همان حالت در ظرف قرار داده شود تا به همان شکل نوک تیز یا گرد، خشک شود.

 

 

 

گواش - رنگ های گواش از ترکیب آب، پیگمنت ها و نوعی چسب ساخته می شوند. گواش جزو رنگ های جسمی است.به این معنا که اثراتی قوی و پوششی کامل را روی سطح بوجود می آورد.برای بدست آوردن تونالیته ها یا درجات متفاوت روشن یا تیره یک رنگ، آن را با رنگ سفید ترکیب می نمایند.توجه نمایید استفاده از واژه ترکیب با معنی کلمه ترکیب در علم شیمی متفاوت است.در نقاشی به معنای مخلوط شدن کامل دو رنگ است، بدون آنکه روی هم تفییرات شیمیایی ایجاد کنندو یا ماده ای جدید تولید شود.

 

 

 

رنگ روغن - برای تولید رنگهای روغنی ازرنگدانه های طبیعی ومصنوعی، همراه با روغنهای بزرک ومواد خشک کننده استفاده میشود،رنگدانه های مورد استفاده در رنگ های روغنی بسیار شبیه همان رنگ دانه هایی هستند که در آبرنگ و آکریلیک استفاده می شود. رنگهای روغنی تقریبا خیلی زود در مقابل هوا به خشکی نسبی می رسند ولی برای سریعـترخشک شدن آنها میتوان از تینر یا تربانتین استفاده نمود. برای رقیق کردن این رنگها معمولا از روغن بزرک استفاده میشود. رنگ روغن نقاشی معمولا درلوله های سربی( تیوپ) در بازار موجود می باشند. با رنگ روغن روی اشیاء مختلف میتوان ترسیم و نقاشی نمود، ولی در زمینه سفید، ارزش رنگ ها بهتر مشخص میگردد. برای نقاشی با رنگ روغن، بیشتراز بوم نقاشی استفاده میشود- پارچه کشیده شده روی کلاف چوبی را بوم نقاشی می گویند-استفاده از پارچه هایی با الیاف گیاهی نظیر پنبه و کنف برای ساخت بوم مناسب است. ازکرباس و کتان نیز برای ساخت بوم نقاشی استفاده می شود.کتان برای کارهای کوچک تا متوسط بهترین  است.اما برای سطوح وسیع تر کنف توصیه می شود زیرا دارای استحکام  بیشتری است.گاهی نیز از پارچه های ابریشم، مخمل و ساتن به عنوان بوم استفاده می شود.به بوم ها قبل از نقاشی باید آستری زده شود.این کار مانع نفوذ روغن به درون آن می شود و سطح با دوامی ایجاد می شود.آستری زدن در چند مرحله انجام می شود تا از شل شدن پارچه بعد از خشک شدن جلوگیری کرد.

 معمولا سطح تابلو راپس از اتمام کارنقاشی،  با پوششی از ورنی می پوشانند تا تابلو شفاف تر و رنگهای آن در گذر زمان محفوظ بمانند. ورنی را با قلم میتوان روی تابلو کشید و یا با اسپری( فیکساتیو)،در صورت استفاده از قلمو، رنگهای تابلو باید کاملا خشک شده باشند، معمولا بعد از دو ماه این کار را میتوان انجام داد، ولی فیکساتیو را بعـد از سه هفته می توان استفاده نمود.

 

 

 

 

 

راپیدوگراف - قلم های راپید با استفاده از جوهر مایع که درون مخزن قلم قرار دارد، خطوطی را ترسیم می نمایند که در همه جای آن خط پهنای ثابتی دارد و به پهنای نوک راپید است. قبل از مصرف باید راپید را به صورت افقی چند بار حرکت داد و با حرکت ساچمه درون قلم از صحت عملکرد آن مطمئن شد و پس از مصرف نیز باید جوهر را از مخزن خالی نمود و نوک و سیستم انتقال جوهر را به طور کامل با آب سرد شست.قلم راپیدوگراف در همه قطرهای معمول وجود دارند.

جوهر مایع آن نیز در چند رنگ محدود سیاه، قرمز، سبز، آبی و.. وجود دارد.برای ایجاد خطوط کامل، باید راپید را کاملا عمود بر سطح حرکت داد و یا حداکثر با 10 درجه انحراف از خط عمود بر صفحه.

 

 

 

زغال - از اولین ابزار طراحی بشر می باشد و در دو نوع طبیعی و صنعتی موجود است. در نوع طبیعی با سوزاندن بدون هوای شاخه های باریک درختان از جمله مو و بید، شمشاد و توس و در انواع صنعتی با فشرده نمودن ذرات ریز زغال و چسبی مخصوص و گیاهی، زغال فشرده طراحی، ساخته می شود.زغال فشرده نسبت به زغال طبیعی تن تیره ترو قدرت پوشانندگی بیشتری دارد .طراحی های زغالی را باید پس از اتمام کار بوسیله فیکساتیو ثابت نمود تا ماندگاری بیشتری داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

پاستل - این نوع ابزار در دو نوع گچی و چرب ارائه می شود.کاربرد نوع گچی بسیار شبیه به زغال می باشد و از محو کن نیز می توان در این نوع آثاری که با پاستل گچی بوجود آمده اند، استفاده نمود. در ضمن استفاده از اسپری های فیکساتیو نیز رایج است.نمیتوان از پاستل به صورت لایه های روی هم استفاده نمود، به همین دلیل باید از مجموعه پاستل هایی با رنگ های زیاد استفاده نمود. رنگ پاستل ها بر روی سطح کاغذ با یکدیگر ترکیب نمی شوند.

 

 

 

رنگ گواش یا رنگ پوستر -gouache color

Turpentine - تربانتین

درخت توس (به عربی غان)، درخت خاصی از رده بتولا (تلفظ /bɛtjʊlə/) و خانواده بتولاسی می‌باشد که بسیار با خانواده راش/بلوط از رده فگیسی مرتبط است. توس در قسمت‌های بالای نیم‌کره شمالی (اروپا و آمریکای شمالی) وجود دارد. برگ‌های درخت توس به شکل لوزی، نوک‌تیز و دندانه‌دار است. میوه توس به صورت شاتوت دراز می‌باشد که نر آن در پائیز و ماده آن در بهار ظاهر می‌شود. پوست تنه این درخت سفید رنگ بوده که در سن بیست سالگی به صورت نوارهائی شبیه کاغذ از آن جدا می‌شود. برگ، پوست تنه و شیره این درخت مصرف طبی دارند. این درخت بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ سال عمر می‌کند و چوبی سخت و سفیدی دارد که در کارهای گوناگون نجاری به کار می رود.

از ویکیپدیا

این گونه از درختان در جنگل های مرتفع شمال ایران یافت می شوند و متاسفانه نسل آن در حال انقراض است. لطفا مراقب این درختان باشید. از شکستن شاخه ها و سوزاندن چوب وتنه و بریدن این درختان خودداری فرمایید.

سپاسگزارم.

اسپری های فیکساتیو -fixative spray

هنرهای تجسمی - نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی، معماری و گرافیک، رئالیسم (واقع گرایی) -امپرسیونیسم (برداشت گرایی)- کوبیسم (حجم

 

گرایی)- آبستره (انتزاعی)

 

ساحل نوشهر- از مجموعه عکس هایم

بدنبال نور- از مجموعه عکس هایم

از مجموعه آثار گرافیکی من

ایجاد و درک صحیح هنرهای تجسمی نیازمند فراگیری اصول اولیه ومسلح شدن به هنر بهتر دیدن است. گرچه تجربه دیدن در خلق آثار، کمک فراوانی خواهد نمود ولی آموزش الفبای اولیه عناصرمورد استفاده و کیفیت قرار گیری و کاربرد آن، بی شک مهمترین قدم درکمک به ایجاد آثارهنرهای  تجسمی موثر و یا درک بهتر آن می باشد.

عناصر بصری به دو گونه متفاوت باعث درک و برداشت و در نهایت، تعبیر بیننده خواهدشد

اول - تاثیر بخش فیزیکی، مانند نقطه، خط، سطح، حجم، رنگ، تیره روشن، ابعاد وغیره

دوم-کیفیت های خاص بصری که در واقع فقط به نحوه کارهنرمند مرتبط بوده و متمایز کننده یک اثر تاثیر گذارهنری از یک کار معمول و عادی و بی هدف می باشد

مانند تعادل و عدم آن، هماهنگی کنتراست، تناسب و غیره

كادر يا قاب تصوير محدودهي فضا يا سطحي است كه اثر تجسمي و تصويري در آن خلق مي شود.كادرمي تواند اندازه ها و شكل هاي متفاوتی داشته باشد مانند مربع، دایره، لوزي، ذوزنقه، مستطیل، بيضي چند ضلعي يا حتي ترکیبی منظم و غیر منظم از آنها.هنرمند با انتخاب بخشي از فضا و جدا ساختن آن از فضاي اطراف، توسط كادري مشخص، از خارج شدن نیروهای بصری درون کادر به فضا یا سطح بیرون جلوگیری نموده و با جلوگیری از ورود نیروهای بصری خارج از کادر به درون، باعث وضوح بیشتر مفاهیم و مشخص شدن اهداف می شود.

 

نقطه

با استفاده ازنقاط کوچک و بزرگ می توان به اثر روشنی وتیرگی دست یافت

با استفاده ازکنترل تعداد نقاط در سطح محدود می توان به اثر روشنی و تیرگی دست یافت

عکس های انتخابی، از مجموعه عکس هایم

خطوط نازک، روشن به نظر می آیند

خطوط ضخیم، در مقایسه با خطوط نازک، تیرگی را القا می کنند

تعریف نقطه از دو وجه هندسی و هنری قابل ارائه است.در هندسه نقطه ماهیتی است با ابعاد صفر، به این معنا که نقطه نه طولی دارد و نه عرضی و نه ارتفاع یا عمقی. و مهمترین کاربرد آن مشخص نمودن مکانی از یک خط یا صفحه یا فضا و یا محل برخورد دو خط یا یک خط و یک صفحه، اگر چه در هندسه و به شکل قراردادی نقطه را رسم می کنند ولی هیچ ابعادی ندارد ولی از دیدگاه هنری یک نقطه دارای ماهیت واقعی بوده و دارای طول و عرض است و حتی می تواند عمق و ارتفاع هم داشته باشد.

نقطه کوچکترین عنصربصری درهنرهای تجسمی است، که دارای شکل و وزن می باشد ولی بیننده قادر به دیدن جزئیات آن نبوده و نمی تواند آن را به حجم، سطوح و جزئیات بیشتر تفکیک نماید.نقطه درواقع نسبت به کادر یا قاب انتخابی، مورد بررسی قرار می گیرد، به طورمثال ابری در دوردست و در فضای بی پایان آسمان، به نقطه ای شباهت دارد و یا درختی از دوردست و در فضای وسیع یک بیابان، یک نقطه به نظرمی آید در صورتی که نزدیکتر آمده و به آن نگاه کنیم، جزئیات برگ ها و شاخه ها، آن را ازحالت نقطه خارج خواهد نمود اگرنقطه به عنوان كوچك ترين بخش تصوير تلقي شود،با تراكم نقطه هاي تيره، تيرگي دیده مي شود و با پراكندگي آنها روشني احساس مي شود. بدیهی ترین مشخصه یک نقطه عدم وجود درازا و پهنا است.

خط

سطح

تجسم رد یا مسیر حرکت ممتد و پیوسته نوک تیز یک جسم یا یک نقطه بر روی یک سطح و یا در یک فضا، و یا مسیر برخورد دوصفحه و یا دو سطح، را خط می گوییم. گرچه تعاریف گوناگون است ولی مفهوم مشترک ذهنی از شکل آن برای همه وجود دارد.خط فاقد پهنا است و حجمی نیز ندارد ولی از عناصر اولیه و مهم هنرهای تجسمی است.

 

خطوط تجسمي بر اساس جهت حركت مداوم در يك مسير كلي به چهار گروه  اصلي تعبیر مي شوند.

 

خطوط عمودي كه در طبيعت به شكل تنه درختان، تيرهاي انتقال برق و روشنایی و تصویرساختمان هاي مرتفع از دور، ديده مي شوند. مفهوم و تعبیر دیده شدن اين خطوط مي تواند پایداری، مقاومت و استحكام باشد.

 

خطوط افقي كه در طبيعت به طور مثال تجسم محل برخورد سطح زمين با آسمان یا تجسم محل برخورد سطح دریا با آسمان. مفهوم اين نوع خط مي تواند آرامش ، و بی حرکتی باشد.

 

خطوط مايل كه در طبيعت به شكل سراشيبي کوه ها و پرتگاه ها ديده مي شوند. و در يك اثر تجسمي براي نشان دادن حرکت، پويايي، سرعت وعدم تعادل و خشونت به كار مي روند.

 

خطوط منحني كه معمولاً در طبيعت به شكل تپه، پستی و بلندي های زمين و تجسم مسیر حركت بعضي از جانوران جهنده ديده مي شوند و در يك اثر تجسمي ممكن است براي نمايش حركت سيال و مداوم، تلقین نرمی و موزونی حرکت به كار گرفته شود.

 

 

سطح، شکل بسته ایست که دارای طول و عرض است.اگر یک نقطه را در تمام جهات حرکت دهیم، تجسمی از سطح بوجود می آید.برای ایجاد یک سطح، حداقل به سه نقطه نیازمندیم که یکی از نقاط با آن دو در یک راستا نباشد.سطح یا رویه، عمق یا ارتفاع ندارد.در هندسه، سطح پرده ای ایست بسیار باریک، به ارتفاع یا عمق صفر که فضا را به دو قسمت تقسیم می کند و تا بینهایت امتداد دارد به

طوری که هرگز نمی توان از نیمه ای از فضای تقسیم شده به نیمه دیگر رفت.

 

 

سطوح به دو دسته کلی سطوح هندسی و سطوح غیرهندسی تقسیم میشوند

سطوح هندسی شامل مثلث، مربع، لوزی، دایره، بیضی، مستطیل، ذوزنقه، متوازی الاضلاع، وغیره

سطوح غیر هندسی که شامل کلیه سطوحی که شکل منتظمی ندارند و از قاعده مشخصی پیروی نمی کنند می باشد و درطبیعت به وفور یافته می شوند.

با استفاده از خطوط کلفت و نازک می توان به اثر تیرگی و روشنی رسید

با استفاده ازتغییر فاصله خطوطی با ضخامت یکسان، می توان به روشنی و تیرگی رسید

برای پر کردن سطوح از خطوط افقی مورب و عمودی استفاده می شود

با کم و زیاد کردن تعداد خطوط متقاطع، می توان به اثر تیرگی یا روشنی رسید

نقاشى پایه همه هنرهاى تصویرى است. در نقاشى عناصر بصرى مانند خط، شکل، سایه روشن، بافت و رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

درابتدا نقاشى ها اغلب بر روی زمینه هایى چون دیوارغارها وصخره ها، ظروف گلی و سفالین، پوست حیوانات، سطح اشیاء گوناگون، سطوح دیوار، شیشه هاى رنگی، صفحات چوبى، انواع کاغذ و بوم هاى پارچه اى کشیده میشدند.

 

نقاشی به دو شیوه کلی کشیده می شود یکی بر اساس نگاه طبیعت گرایانه وعینیتی که توسط هنرمند دیده می شود ودیگری بر اساس تراوشات ذهنی هنرمند ومسائل و نکاتی که هنرمند قصد بیان یا سعی درالقای آنرا درذهن بیننده دارد

براى نماىش دید عینى، اغلب از قالب بصرى سه بُعدى استفاده مى گردد، در حالى که در بیشتر موارد، تصاویر ذهنى و تخیلى و عوالم نادیدنى به کمک قالب بصرى دوبُعدى نماىش داده مى شود. شیوه به کارگیرى و ترکیب عناصر بصرى، تصاویر دوبُعدى ىا سه بُعدى را ایجاد مى کند. چون سطح زمینه همواره دوبُعدى است. القاى بُعد سوم ىا نمایش تصاویر عینى به صورت مجازى انجام مى شود. به این ترتیب بر سطح دو بعدى تنها توهم عمق ىا حجم سه بعدى شکل مى گیرد. در تصاویر دوبُعدى، نقاش به سطح وفادار مى ماند و از سایه روشن کمتر استفاده مى کند.

 

رنگ

Isaac Newton

Albert Einstein

پدیده ذهنی مشاهده گر است، که از تعبیر بازگشت و یا عبور نور از یک جسم بوجود می آید.مشاهده گر، نور و جسم، سه عنصری هستند که در مفهوم رنگ تاثیر اساسی و قطعی دارند. با فقدان هر یک از این سه عنصر، رنگی وجود نخواهد داشت.

 

گروهی از دانشمندان پیرو عقیده اسحاق نیوتون درباره ماهیت ذره ای نور بودند و گروهی نیز پیرو عقیده کریستین هویگنز مبنی بر موجی بودن نور، ولی رفتار نور در آزمایشات دانشمندان نتایج متفاوتی در بر داشت و در نهایت مفهوم موج-ذره یا فتون ماکس پلانک و آلبرت انشتین بر دیگر نظریات پیشی گرفت و توسط همه پذیرفته شد.نیوتون توسط یک منشور نورخورشید را به 7 رنگ تجزیه نمود. عده ای بر این باورند که نیوتون به واسطه ایجاد شباهت به 7 نت موسیقی رنگ نیلی را نیز جزو رنگ های تجزیه شده به حساب آورده است.

 

 

 

فتون ها را میتوان بسته های مرتعش انرژی تصور نمود.هر چه انرژی فتون ها بیشتر باشد، حرکت و ارتعاش آنها نیز بیشتر است ولی سرعت سیر آنها در فضا ثابت بوده و وابسته به نواخت و سرعت ارتعاش ندارد.نور بنفش بالاترین انرژی و ارتعاش یا فرکانس و در حقیقت کوتاه ترین طول موج و نور قرمز دارای کمترین انرژی و بالاترین طول موج و کمترین فرکانس می باشد.

اکثر نورهای تک رنگی که در اطرفمان وجود دارند، ترکیبی از چندین نور با فرکانس های نزدیک به هم می باشند.تنها نورهایی که مونوکروماتیک می باشند، نورهای لیزر سبز و قرمز می باشند.نور سفید خالص در واقع مقادرهای مساوی از نورهای واقع در محدوده قابل دیدن یا نورهای مرئی می باشد- طول موج های 380 تا 700 نانومتر

هر جسم ،انرژی حرارتی را از خود ساطع می نماید.اتم های هر ماده انرژی هایی را که از فرآیندهای متفاوت دریافت می نمایند را مجددا از خود ساطع می نمایند.در دماهای پایین این تشعشعات در ناحیه مادون قرمز یا فروسرخ و غیر قابل مشاهده می باشند که به آن گرما می گوییم و در دماهای بالاتربه آن نور گفته می شود.

شبکیه چشم انسان از سلولهای میله ای و مخروطی تشکیل شده است.سلولهای میله ای دارای تعداد بسیار بیشتری بوده و فقط روشنایی را تشخیص می دهند و در نورهای قوی، ناکارآمد هستند.در واقع به نور بسیار حساس میباشند.در مقابل سلولهای مخروطی دارای تعداد بسیار کمتری بوده و در سه نوع متفاوت در شبکیه وجود دارند و به نورهای قرمز و سبز و آبی حساسند.

 

جدول روبرو نشان دهنده مشخصات نمایشگرهای پرتابلی است که اکثر سازندگان معروف و به نام، این روزها در حال ساخت آنها هستند . این جدول کمک بسیار زیادی به طراحان می نماید تا گزینه های عددی، تنظیمات تراکم نقطه درسیستم عامل های لپ تاپ هایشان را درست وارد نمایند

اطلاعات عمومی، مربوط به نمایشگرهای ال سی دی کامپیوترهای شخصی

استانداردهای ابعاد کاغذ

انواع تا برای بروشور

چرخه رنگ های اولیه و فرعی -12 تایی - اپتیک

روش قرار گیری انواع کاغذ در پاکت های استاندارد

گامت رنگ، یعنی مجموعه رنگهای قابل ارائه و قابل تشخیص

بسیار واضح است که معیار نهایی مقایسه، میزان تشخیص چشم انسان است

هیچ دستگاهی محدوده تشخیص چشم انسان را پوشش نمی دهد

همه پرینترها، به واسطه تفاوت جوهرها و تونرهایشان، گامت رنگ متفاوتی دارند

قابلیت تشخیص رنگ هر انسانی با انسان دیگر متفاوت است

چشم های حیوانات تفاوت های بسیاری با چشم انسان دارد و نوع درک رنگی متفاوتی دارند

هر دوربین دیجیتالی دارای گامت رنگ مخصوص خودش است و وقتی عکسی چاپ می شود همه چیز تحت تاثیر گامت رنگ چاپگر قرار می گیرد

مانیتور کامپیوتر فقط می تواند گامت های رنگی متفاوت را شبیه سازی کند وهرگز دقیق نیست

مانیتورهایی که گامت رنگ وسیع دارند بسیار گران قیمت هستند

با در دست داشتن جدول رنگ دستگاه های متفاوت می توان با دقت بهتری، رنگ ها را انتخاب و به کاربرد

گامت رنگ آرجی بی بسیار وسیع تر از گامت رنگهای چاپی است

بازگشت به ابتدای صفحه طراحی گرافیکی

www.pixellized.com   -   info@pixellized.com

+98  912  196 35 38         Mehran    Jahangiri